Kutyák szolgálatban
Cikkek
Rohamjelző kutyák
2013.01.22
Rohamjelző kutyák
A rohamjelző kutyák a hirtelen rosszullétél járó betegségek – általában epilepszia vagy diabétesz – esetén a rosszullét előrejelzésével, illetve a roham alatt segítség hívásával tudnak segíteni a gazdájuknak. Amennyiben a kutyának sikerül a rosszullétet előre jelezni, a gazda megelőzheti a rohamot, illetve biztonságba helyezheti magát. A kutyával rendelkezők magabiztosabbak, könnyebben teremtenek másokkal kapcsolatot, rohamaik gyakran ritkulnak, és azok erőssége csökken.
A rohamjelző kutyák gazdáinak is meg kell felelnie több feltételnek, például ha a rohamok ritkábban jelentkeznek, mint havonta egyszer, akkor nehéz a kutyában a megfelelő viselkedést kialakítani, a leendő gazda nem lehet allergiás a kutyaszőrre, illetve alkalmasnak kell lennie a kutyával való együttélésre.
A hadi kutya
2013.01.22
Hadi kutyák
Már az ókori ábrázolásokon is megjelentek a kutyák harci körülmények között. A gyarmatasosítások során is jegyeztek fel harcban résztvevő ebekről.
Reguláris körülmények között először a Német Császári Hadsereg használt kutyákat 1884-től.
Harci körülmények között a kutyákat a felderítők, előőrsök jelzőkutyaként használták a váratlan rajtaütések jelzésére használták.
A szanitécek a sebesültek felkutatásában, a hírvivők az üzenetek, apróbb csomagok (például lőszer) szállítására használták, bár ezen szerepükről az utókor kevésbé emlékszik meg, mint a galambokéról.
1924-ben a Szovjetúnió Legfelsőbb Tanácsa elrendelte kutyás alakulatok felállítását, hírvivő, őr, illetve aknakereső feladatokra.
A jelentések szerint a kutyás egységek a második világháború során:
- 300 harckocsit semmisítettek meg
- 200 000 jelentést továbbítottak
- 680 000 sebesültet kutattak fel
- 15 000 négyzetkilométer aknamentesítésében vettek részt, amely során olyan aknákat is megtaláltak, amit más módszerrel nem tudtak felderíteni.
A szovjet hadvezetés olyan hatékonyan használta a kutyákat, hogy a német hadvezetés külön parancsot adott ki a harckocsi-elhárító kutyák elleni védekezésről.
Ma már minden hadsereg rendelkezik kutyás egységekkel a különböző speciális feladatok ellátására.